DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Manisa °C

MADEN İŞ SOMA ŞUBE BAŞKANI ŞAHİN, ‘T.K.İ NE YAPMAK İSTİYOR?’

MADEN İŞ SOMA ŞUBE BAŞKANI ŞAHİN, ‘T.K.İ NE YAPMAK İSTİYOR?’
20.04.2020
1.731
A+
A-

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma (Kamu) Şubesi Başkanı Şevket Şahin Ege Linyitleri İşletmesi(ELİ)’nin markası olan a-panosu güney ve kuzey kısrakdere kömürlerinin açık ocakta bulunan kısımları kartal, A-panosu çukur ve Sarıkaya panosunun bir kısmı ihaleye verilmeye çalışıldığını belirterek, çok sert tepki gösterdi, “Bizim işimizle, aşımızla oynamayın. E.L.İ demek Soma demektir. Binlerce kişi direkt veya dolaylı olarak E.L.İ üzerinden ekmek yemektedir. Elinizi eteğinizi bizim üzerimizden çekin, kirli düşünceleriniz asla emeline ulaşamayacaktır.” Dedi.

Şahin açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Sözlerime başlarken, tüm dünyayı saran ve şu ana kadar bir çok can kaybına sebep olan ülkemizde de hızla ilerleyen korona virüs salgını dolayısıyla, milletimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyor, ölen vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Değerli arkadaşlar, sizlerle böyle bir günde bir araya gelmek istemezdik ama durum ciddi, sizlerin de malumu olduğu üzere geçen yıl Odaş şirketine verilen yerden sonra bir basın açıklaması yapmıştık. Cevap olarak, bizim çalışmadığımız saha olduğunu söylemiştiniz; fakat, inşallah yarın bizim sahamızın da bu şekilde verilmeye kalkılmamasını haykırmıştık. Ama maalesef T.K.İ bugün, bizim çalıştığımız sahalarla uğraşmaya başladı. E.L.İ’nin markası olan a-panosu güney ve kuzey kısrakdere kömürlerinin açık ocakta bulunan kısımları kartal, A-panosu çukur ve Sarıkaya panosunun bir kısmı ihaleye verilmeye çalışılıyor.

Nasıl mı? biliyorsunuz; Soma Kömürleri A.Ş’ye ait olan Işıklar Ocağı T.K.İ şirketi olan Yeni Anadolu Madencilik tarafından devir alındı. Devir alan T.K.İ yönetimi bundan pişman olmalı ki, 21 Nisan’da bu ocağı devir etmek için, öncesinde iki defa ihaleye çıkmasına rağmen hiç bir kurum teklif vermemiştir. O yüzden üçüncü kez ihaleye çıkıyor.
Nedir bu ihaleler?
Birinci ihale; sadece Işıklar Ocağı idi.
İkinci ihale; Işıklar Ocağı ve Güney Kısrakdere Yeraltı Sahası
Üçüncü ihale ise; Işıklar Yeraltı Ocağı, Güney Kısrakdere Yeraltı, A-panosu yeraltı ve yerüstü, Sarıkaya panosunun bir kısmı;

Şu da bilinmelidir ki a-panosu açık ocak kartal mevkiindeki üretime hazır hale getirdiğimiz işletmenin en kaliteli, piyasa değeri ve kalorisi yüksek yaklaşık 1 ila 2 milyon ton kömür, bu ihaleye eklenerek verilmek istenmektedir.

Gördüğünüz gibi değerli arkadaşlar, her ihalede pastanın dilimi büyüyor.

Üçüncü ihale de teklif veren çıkmazsa, sayın T.K.İ öbür ihalede herhalde pastayı bütün olarak servise sunacak. Nedir bu pasta;

E.L.İ, evet E.L.İ T.K.İ’nin %60 gelirini sağlayan, üreten, ürettiğini şehrin insanlarıyla paylaşan, ülke ekonomimize katma değer sağlayan, Soma’ya aş, iş, okul, yol, köprü, hava, su olan kısaca Soma’nın kendisi olan işçisiyle emeklisiyle memuru, esnafı, çiftçisi, köylüsü, kadını, çocuğu, ihtiyarı, gençi, işsizi, özeli, kamusu, öğrencisi, evlisi, bekarı kısacası Soma’da nefes alan herkesle ve hatta emekli olup da giden, ”Taşına toprağına Allah bereket versin” diyen emeklilerimizle bir bütün olan kurumumuz. Bu kurum ki Soma’mızın kutsalıdır. Türk Milleti de kutsalına el sürdürmez.

Sayın T.K.İ; Soma’dan elinizi ve kirli emellerinizi çekin, biz işçiler olarak çalışmak, üretmek istiyoruz. Sizler diyorsunuz ki dağınık çalışıyorsunuz, sizleri bir araya toplayacağız. Dağınık çalışmanın sebebi biz miyiz? Yoksa siz misiniz? Biz üretmek istiyoruz. Siz ürettirmiyorsunuz. Bizim kömürümüz stokta yanarken rödevanslı sahaların kömürünü verdiniz. Yani bizim stoğumuzda termik santralini besleyecek kömürümüz varken başkasının kömürünü pazarladınız. Şimdi E.L.İ’nin açık ocak ömrü 10-15 yıl kaldı diyorsunuz. Peki bundan sonra ne olacak? Diye sorduğumuzda ”bir programımız yok”……. Bundan şunu mu anlıyoruz. 10-15 yıla kalmaz. ”Biz olursak bu pastayı birilerine ikram ederiz” mi diyorsunuz.

Siz E.L.İ’ye kafayı takmışsınız anlaşılan. Ama şunu bilin ki; orası öyle kolay yutulur lokma değildir. Ve bunu da göreceksiniz.
Siz dağınık çalışmayı kafaya takacağınıza, özel bir maden şirketine ihalesiz verdiğiniz sahadan, bu firma şu ana kadar bize ne kadar kömür verdi, yıllık ne kadar anlaşmamız vardı, ve bu madenci arkadaşlar kömüre hangi makinelerle kaç ayda girdi? ve üretime başladı? T.K.İ olarak siz burada kömür olduğunu biliyormuydunuz? Biz Sarıkayadaki makine parkımızla bu kömürü alamazmıydık? Çünkü sizlerin tabiri ile orada düzenli iş ve çalışma yok ya……O zaman biz bu kömürü niye alamadık?

Sayın Cumhurbaşkanımız, Enerji bakanımız ”Milli enerji, milli yakıt, milli kömür” diye boşuna mı söylüyorlar. Biz kendi personelimize kömür çıkarttırmayıp, bir kenarda oyalıyalım. Saha sınırlarımız içindeki yeri başkasına verelim ve o madenci dehaları üç ayda kömürü çıkarsınlar ve bize satsınlar.

Şimdi sizin huzurunuzda T.K.İ ‘ye sesleniyorum. Soma kutsallarına dokunulduğunda tek vücut olan ve bu konularda çok hassas bir yöredir. Daha 6 yıl önce 301 maden şehidi vermiş bir yerdir. Bizim işimizle, aşımızla oynamayın. E.L.İ demek Soma demektir. Binlerce kişi direkt veya dolaylı olarak E.L.İ üzerinden ekmek yemektedir. Elinizi eteğinizi bizim üzerimizden çekin, kirli düşünceleriniz asla emeline ulaşamayacaktır.

Biz Maden-İş camiası olarak sonuna kadar mücadele edeceğimizi haykırıyoruz. Bu mücadelede de başta Milletvekilimiz Mehmet Ali Özkan ve diğer Manisa Milletvekillerimizin, siyasi partilerimizin, tüm derneklerimizin, diğer sivil toplum örgütlerimizin, emeklilerimizin, köylümüzün, esnafımızın, memurumuzun kısacası tüm Soma halkının yanımızda olduğunu biliyor ve inanıyoruz. Soma halkını ve kamuoyunu bilgilendirmeyi bir borç bilip, saygı ve selamlarımızı sunuyor;

Tüm çalışanlarımıza ve Soma halkına sağlıklı günler diliyoruz.”
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.