DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Manisa °C

AVUKAT SERCAN OKUR “ZAMMIN NEDENİ ZAM”

AVUKAT SERCAN OKUR “ZAMMIN NEDENİ ZAM”
08.05.2020
2.351
A+
A-

Soma Bölgesel Isıtma Sistemi ısı birim fiyatına aylık TÜFE oranında uygulanacak “otomatik” zammın iptali için Avukat Sercan Okur tarafından açılan davaya Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden cevap geldi. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin cevabına göre ise zammın nedeninin zam olduğu belirtildi. Avukat Sercan Okur, Manisa Büyükşehir Belediyesinin cevap dilekçesini paylaşarak açıklamalarda bulundu.
Yapılan açıklamada: “ Hatırlayacağınız üzere Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından, Soma Bölgesel Isıtma Sistemi ısı birim fiyatına aylık TÜFE oranında uygulanacak “otomatik” zammın iptali için dava açmıştım.
Manisa Büyükşehir Belediyesi açtığım davaya geçtiğimiz günlerde cevap verdi.
Cevap dilekçesinde yer alan ve Büyükşehir Belediyesinin zihniyetini ortaya koyan birkaç hususu sizlerle paylaşmak istiyorum.
Manisa Büyükşehir Belediyesinin cevap dilekçesine göre;
1-Soma BIS kurulduğu günden bu yana, Soma Termik Santrali ile yapılan sözleşme gereğince, termik santrale ödenen enerji (buhar) bedeli %122 zamlanmış!
2-Elektriğe 2016 yılından bu yana %244 zam yapılmış!
3-Personel gideri 2015 yılından bu yana %145 artmış!
4-Soma BIS ısı birim fiyatı ise son beş yıl içerisinde sadece %85,5 oranında artmış! (Soma BIS’a yapılan zamlar yeterli görülmüyor)
Manisa Büyükşehir Belediyesi cevap dilekçesinde, Soma BIS’ın temel giderlerinde gerçekleşen yüksek orandaki zamların maliyeti arttırdığını, 2019 yılı aylık TÜFE artış ortalaması zam olarak uygulansa dahi artan maliyeti karşılamayacağını iddia ediyor.
Ayrıca Manisa Büyükşehir Belediyesinin cevap dilekçesinde Soma BIS’ın bütçe içi işletme olduğu, bütçe içi işletmelerin sosyal politika aracı olarak kullanılmasını öngören herhangi bir düzenleme bulunmadığı, bu nedenle bütçe içi işletmelerin fiyat politikaları belirlenirken TACİR gibi davranılması gerektiği iddia edilmiş.
Kısacası Manisa Büyükşehir Belediyesi, Soma BIS’ı KAMU HİZMETİ OLARAK DEĞİL, TİCARİ İŞLETME OLARAK GÖRÜYOR. BU NEDENLE DE VERİLEN HİZMETİN BEDELİNİ KAR-ZARAR HESABI YAPARAK BELİRLİYOR.!
Yargı süreci ile ilgili gelişmeleri bundan sonra da paylaşacağım.
Mevzuata göre belediyeler bütçe içi işletmeler kurabilirler ancak bütçe içi işletmeler ayrı bir tüzel kişiliğe sahip değillerdir. Bu nedenle bütçeleri belediye bütçesinden bağımsız olamaz. Mevzuatımıza göre belediyelerimizin ticaret yapmaları ve bu maksatla tüzel kişiliğe sahi ticari şirketler kurmaları mümkündür. Manisa Büyükşehir Belediyesi ‘de illa ki tacir olmak istiyorsa, ticari şirket kurabilir.
Burada sorulması gereken soru şudur? Soma Bölgesel Isıtma Sistemi tarafından verilen hizmet kamu hizmeti olarak mı görülmeli yoksa ticari faaliyet olarak mı kabul edilmeli?
Ben Soma Bölgesel Isıtma Sistemini ilçemiz için tabi ki kamu hizmeti olarak görüyorum. Açtığım davaya verilen cevap dilekçesine bakacak olursak Manisa Büyükşehir Belediyesi böyle düşünmüyor. Büyükşehir’e göre: SOMA BIS TİCARİ BİR İŞLETME, MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İSE TACİR. BİZ SOMALI VATANDAŞLAR İSE MÜŞTERİ.! Dolayısıyla Soma BIS bedelleri de bu anlayışa göre belirleniyor.
Elbette Manisa Büyükşehir Belediyesi, vergilerimiz ile oluşan bütçesini korumak, gelir gider dengesini gözetmek zorunda. Belediyelerin bedavaya hizmet vermesini beklemiyoruz. Ancak kamu hizmetlerinde sosyal politikalar gözetilmeli, vatandaşın hizmete ulaşması pahalı ve lüks olmamalıdır. Son zamlar ile Soma BIS lüks bir hizmet haline gelmiştir.
Manisa Büyükşehir Belediyesi kendi ağzıyla kendini ele veriyor…YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.