DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Manisa °C

“İŞÇİMİZE VERİLEN SÖZLER TUTULSUN”

“İŞÇİMİZE VERİLEN SÖZLER TUTULSUN”
09.06.2020
2.443
A+
A-

Bilindiği üzere Uyar Madencilik şirketi tarafından işletilen maden ocağı kapanmış, burada çalışan işçilerimiz ücretlerini, tazminatlarını ve sosyal haklarını alamayarak mağdur edilmişlerdi. 13 Mayıs 2014’de yaşadığımız maden faciasından sonra Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen Işıklar ve Atabacası maden ocaklarında çalışan işçilerimiz de işsiz kalmış, ne yazık ki bu işçilerimiz de tazminat ve sosyal haklarını alamamışlardı.

Uyar Madencilik, Işıklar, Atabacası ve Eğnez maden ocaklarında çalışan işçilerimiz el ele vererek giriştikleri hak arama mücadelesinde önemli sözler ve kazanımlar elde ettiler. Verilen sözler doğrultusunda Eğnez mağduru işçilerimizin tazminatları ödendi. Ancak Uyar Madencilik, Işıklar ve Atabacası mağduru işçilerimize verilen sözler ise tutulmadı.
Uyar Madencilik, Işıklar ve Atabacası mağduru işçilerimizin alacakları, çalıştıkları maden ocaklarının “rödovans” sözleşmesi ile işletilmesi gerekçe gösterilerek ödenmedi. Bu işçilerimizin alacaklarının ödenmesi için yasal düzenleme yapılması konusunda Ak Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan, Ak Parti Grup Başkan Vekilleri Bülent Turan ve Özlem Zengin tarafından işçilerimize sözler verildi. Yine işçilerimizin Ankara’da bizzat görüştüğü Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı işçilerimize, yasal düzenlemenin sözünü verdi. Verilen sözlere rağmen rödovans sözleşmesi mağduru işçilerimizin haklarına yönelik bir düzenleme yapılmadığı gibi düzenlemenin yapılacağı konusu gündeme dahi getirilmedi.

RÖDOVANS İŞÇİYİ MAĞDUR EDİYOR
Rödovans sözleşmesi işverenin hak ve menfaatlerini korurken ne yazık ki işçiyi mağdur ediyor ve işverenin insafına bırakıyor. Örneğin, Soma Kömür İşletmeleri’nin Işıklar maden ocağında çalışan işçisi rödovans sözleşmesi gerekçe gösterilerek tazminatını alamazken, Eğnez maden ocağında çalışan ve aynı işi yapan işçisi tazminatını TKİ’den alıyor. Yine bir işçi bir dönem Işıklar, bir dönem de Eğnez maden ocağında çalışmışsa, aynı işi yaptığı halde Eğnez ocağında doğan hakkını alırken, Işıklar ocağında doğan tazminat hakkını alamıyor. Ortaya çıkan bu hukuki eşitsizlik, kötü niyetli işverenleri korurken, işçiyi mağdur ediyor.

İŞÇİMİZE VERİLEN SÖZLER TUTULSUN
CHP Soma İlçe Başkanlığı olarak, mağdur işçilerimize yasal düzenleme ve ödeme sözü veren ancak bugüne kadar sözünü tutmayan Ak Partili yetkililere sesleniyoruz. Hz. Ali, “Verilen söz, vaktinde verilmesi gereken bir borçtur.” buyurmuştur. Sizlerde sözünüzün eri olunuz, işçilerimize verdiğiniz sözü tutunuz.
CHP Soma İlçe Başkanlığı olarak, verilen sözlerin takipçisi olacağımızı, tutulmayan sözleri ise bir bir ifşa edeceğimizi saygıdeğer Soma kamuoyuna beyan ederiz.

CHP SOMA İLÇE BAŞKANLIĞI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.