DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Manisa °C

SORUMLU DEVLET, SORUMLU TKİ’DİR

SORUMLU DEVLET, SORUMLU TKİ’DİR
16.06.2020
2.460
A+
A-

Uyar Madencilikten haklarını alamayan işçiler Uyar Madencilik sahasında çadır kurarak eylem yapmaya başladı. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP Soma Yönetimi ile birlikte işçileri direniş çadırlarında ziyaret ederek yanlarında olduğunu belirtti.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Soma’ya gelerek çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi. Soma Ziraat Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret eden Bakırlıoğlu, Uyar Madencilik mağduru olan işçileri direniş çadırlarında ziyaret etti.
Soma’da Uyar Madencilik tarafından tazminat ve ücret hakları gasp edilmiş olan maden işçilerinin eylemine CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve CHP Soma İlçe Yönetimi destek oldu.
Madenci işçilerimizin haklı mücadelelerinin yanında olmaya devam edeceğiz diyen Bakırlıoğlu ‘Yanlış sözleşme nedeniyle sizler hep mağdur oldunuz. Bu madende çalışan 750 ye yakın işçimiz var. Bunların kıdem tazminatları var. Alacakları var. Burada sorunları çözmek için sesinizi duyurmak için buralardasınız. Bizler de sizlerin sesi olacağız dedi. Benim bildiğim kadarıyla Uyar Madencilik Ailesi halen bu ülkede Madencilik yapmaya devam ediyor. Aslında sorgulanmak istenen şudur. Rödevans sözleşmesi bizim ceza hukukumuzda yoktur. Yani olmayan bir sözleşme türünden bahsediyoruz. Burada esas sorumlu Devletdir. Madenler devletindir. Türkiye Kömür İşletmelerinindir. Geçtiğimiz günlerde 2831 kişinin yani Eynez’deki çalışan işçilerin kıdem ve ihbar tazminatları ödeniyor. Burada şu söyleniyor Soma A. Ş hizmet alımı olduğu için aynı şirketin Ata bacası, Işıklar’da çalışanlar bu tazminatı alamadılar. Nedeni ise şirket ile arasında yapılan rödevans anlaşması olduğu için. O zaman mecliste verilen sözlerde ‘hizmet alımı Eynez’deki madencilerin sıkıntıları çözeceğiz. Ata bacası, Işıklar, Uyar Madenciliğinde içinde bulunduğu madencilerin mağdurları içinde düzenleme yapacağız’ dediler. Enerji Bakan yardımcısının kendisinden bizzat duydum.
Sonraki toplantılarda Enerji Bakanı yaptığı konuşmalarda devamlı olarak ‘madencilerin sorununu çözeceğiz’ dedi. Burada yapılacak olan tek şey yasal düzenlemedir. Biz bu konuyu her yerde dile getiriyoruz. Dile getirmeye de devam edeceğiz. Ortada verilmiş olan bir söz vardır. Yıllardır sizlere verilmiş olan sözler vardır. Bu verilmiş sözlerin yerine getirilmesi için biz elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bilindiği üzere Soma çok büyük acılar yaşadı 301 madenci şehit verdi. Bu olaylardan sonra meclis araştırma komisyonu kuruldu. Çok ciddi bir çalışmalar yapıldı. Bu konuda bir komisyon raporu var. Bu raporda şunlara değinildi. Havza tipli madenciliğe geçilmesi gerektiğini, rödovans sözleşmesinin yapılmaması gerektiğini, özellikle meclisin kendi araştırma komisyonunda’da var. Bu raporlarla düzenlendi. Rödevans sözleşmesi kazalarının sebebi iken raporlarda yer almış iken halen rödevans sözleşmesinin yapılmasını tartışmamız gerekir. Siz Madencilere sözler verildi. Bizler Manisa milletvekili olarak Bu sözlerin yerine getirilmesi için elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz. Aslında yapılan diğer hatalardan bir tanesi ise Türkiye Kömür İşletmeleridir. Bu Madenler senin, İşin sahibi de sensin, Nasıl teminat almadan bu maden sahalarının verdin, bunları sorgulamak gerekir. Bu problemler yaşanmaması için teminat alırsın. Sözleşmeyi ona göre düzenlersin, bu sıkıntıların yaşanmasına engel olursun. Burada sistemden kaynaklanan, Rödevans’dan kaynaklanan bir sıkıntı var. Burada sizlerin yaşadıkları sıkıntılar başka bir maden şirketinde yaşanmayacak diye bir garanti var mı? Aslında yapılacak olan düzenleme bundan sonra doğabilecek herhangi bir mağduriyetlerin önüne geçecektir’ dedi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.