DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Manisa °C

TEBRİKLER ELİ

TEBRİKLER ELİ
16.12.2020
673
A+
A-

TÜRKİYE Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü’nce (TKİ) madencilik faaliyetleri yürütülürken doğada bozulan alanlara son 20 yılda 10 milyon ağaç dikildi. Soma’da Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü’nce (ELİ) dikilen 2 milyon 431 bin 329 ağaç arasında bulunan 7 bin 700 adet zeytin ağacından ise yaklaşık 6 bin 500 litre zeytinyağı elde edildi.
TKİ’ye bağlı Soma’da faaliyet gösteren ELİ tarafından 14 bin hektarlık alanda 2 milyon 431 bin 329 adet ağaç dikildi. Bunlar arasındaki 7 bin 700 adet zeytin ağacından ise üretim yapıldı. Zeytin ağaçlarından yıllara bağlı olarak ortalama 5 bin-6 bin 500 litre arasında zeytinyağı elde edildi. Üretilen zeytinyağının bir bölümü genel müdürlük ve işletmenin tanıtım faaliyetleri kapsamında misafirlere hediye edilirken, geri kalan kısmı ise kurum çalışanları için verilen yemeklerde, sosyal tesislerdeki lokal hizmetlerinde, eğitim ve dinlenme tesislerinde kullanılıyor. Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) Müessese Müdürü İsmail Ceran  yaptığı yazılı açıklamada, işletmelerinin arazinin iyileştirilmesi ve yeniden düzenlenmesi çevre bilinci ile doğayla iç içe, doğa ile birlikte nasıl madencilik yapılır konusunda madencilik sektörüne öncülük ettiğini söyledi. Ceran, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bu kapsamda, ELİ Müdürlüğü olarak 90’lı yılların sonlarından itibaren binlerce hektarlık alanda milyonlarca ağaç dikimi ile orman ve arazi düzenlemesi yapılmaktadır. Bu alanlar çevrenin korunmasına ve doğal yaşamın devamına katkıda bulunmaktadır. Bugüne kadar 1589 hektarlık alana, değişik türde 2 milyon 431 bin 329 adet ağaç dikimi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaların; 2007 yılında yürürlüğe giren ‘’Madencilik Faaliyetleri İle Bozulan Arazilerin Doğaya Yeniden Kazandırılması Yönetmeliği’nin çok öncesinde başlamış olması ve madencilik faaliyeti öncesinde ormanlık veya ağaçlı bölge olmayan Kuruma ait maden sahalarında da yapılıyor olması çevrecilik açısından önemini daha da artırmaktadır.” Ceran ayrıca, Eski maden sahalarına Dikilen ağaçların arasında yer alan zeytinlerden elde edilen yıllık ortalama 7 ton yağın da TKİ işletmelerinde ve tesislerinde kullanıldığını ifade ederek, Dikilen ağaçlar arasında Kızılçam, akasya, fıstık çamı ağırlıklı olarak dikilmiş olup, mevcut kot durumuna göre (daha düşük kotlarda) uygun görülen alanlara zeytin ağacı dikimi gerçekleştirilmiştir dedi. Dikilen zeytin ağaçlarının bakımlarının işletme imkânları yapıldığını aktaran Ceran sözlerini şöyle tamamladı:,  “12, 13 yıllık zeytin ağaçlarımız bulunmaktadır. Bunlardan lde edilen zeytinyağları Kurumumuz bünyesinde çalışan işçi, memur personelin tabildot yemeklerinde, Kurumun çalışanlarının motivasyonları yükselmesinde faydalı olan sosyal tesislerimizde, TKİ Genel Müdürlüğümüzün eğitim ve dinlenme tesislerinde kullanılmaktadır.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.