DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Manisa °C

ADLİ YIL BAŞLADI

ADLİ YIL BAŞLADI
02.09.2021
223
A+
A-

Manisa Barosu Soma İlçe Temsilcisi Avukat Utku Saka yeni Adli yılın açılış gününe özel yaptığı açıklamasında şöyle konuştu:
”Manisa Barosu’ nun saygıdeğer Avukatları, Çok kıymetli Meslektaşlarım, Sayın Başsavcım, Sayın Adalet Komisyonu Başkanım, Belediye ve STK’ ların değerli temsilcileri, Basınımızın çok değerli emekçileri, Değerli Kamuoyu;
2021 – 2022 Adli yıl açılış törenimize hoş geldiniz.
Adalet için yeni bir başlangıç olacak bu yeni adli yılın açılışını başlatacağımız bu kutlu anda bize bu kutlu devleti kuran ve Cumhuriyetimizi armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ ü, tüm silah arkadaşlarını ve o zorlu günlerde milli mücadeleyi kahramanca vermiş aziz ve muhterem halkımızı saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Avukat, hakim, savcı, adliye personeli tüm hukuk şehitlerimizi de bu vesile ile saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Yine bugüne kadar Manisa Barosu’ nda görev almış başkanlarımıza ve tüm kurul üyelerimize katkı ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyor, hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz.

Adli yıl açılışları şüphesiz ki çok önemli anlardır. Çünkü adaletin kendisi büyük ve önemli bir kavramdır. İnsanoğlu varolduğundan beri hep adalet arayışı devam edegelmiştir. Konfüçyus’ un deyimi ile ” Adalet bir kutup yıldızıdır ve geri kalan her şey onun etrafında döner. ” Yine Mustafa Kemal Atatürk’ ün sözü ile ” Adalet Mülkün temelidir. ” Bu iki söz adaleti her yönü ile ortaya koyacak kadar büyük ve anlamlıdır.
Adalet arayışı içinde avukatlar tarih boyunca hakim ve savcılarımızla birlikte zorlu bir mücadele vermişlerdir. Bu mücadelede yargının üç sacayağı olan sav, savunma ve karar mercileri savcı, avukat ve hakim birlikte aynı hedef olan adaletin tecellisi için mücadele vermişlerdir. Biz Manisa Barosu olarak geçmişimizden bugüne bu üçlünün hukuk çerçevesindeki saygın mücadelesini önemsiyoruz. Çünkü adaletin tesisinde her üç unsurun da dik, bağımsız ve güçlü durması bu sebeple önemlidir.

Bağımsız ve tarafsız yargı güçlü devletin ve mutlu bir milletin en büyük kaynağıdır. Çünkü adalet ve merhamet ikileminde adalet dolu bir dünya hep daha önemlidir. Adaletsiz bir toplum ve dünya yeni ezilenler, mağdurlar ve savaşlar ortaya koyarak merhamet bekleyen bir zamana mahkûm eder insanı, oysa adaletin olduğu adil bir toplumda ve dünyada ezilen olmayacaktır.

Yaşadıkça umudun var olduğunu unutmadan, asla umutsuzluğa düşmeden ve her yeni başlangıcın verdiği heyecana güvenerek bugün burada dimdik duran kocaman bir aileyiz. Biz avukatlar her zorlukta adalet arayışından ve hukukun üstünlüğü mücadelesinden asla vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz.
Günümüzde bir çok sorun tartışılagelmektedir. Bu sorunların çözümünde adalet sisteminin kendi içindeki aksaklıklarını telafi etme mücadelesini görüyoruz. Ancak bilinmelidir ki yargının önemli bir unsuru olan savunma alanı özgür ve güçlü olmazsa adaletin diğer iki ayağındaki çaba aksaklığı ortadan kaldırmaya yetmeyecektir. Bu sebeple avukatlık mesleğinin büyüyen sorunlarını acilen çözmek ve mesleki alanı korumak şarttır. Bu konuda ciddi çalışmaları Manisa Barosu olarak ortaya koyuyoruz. Bu sebeple adalet adına her türlü desteği vermeye dün de bugün de hazırız.

Güçlü ve bağımsız yargı için güçlü bir avukatlık şarttır. Bu konuda Manisa Barosu avukat meslektaşlarımız ile tüm ilçe ve merkez avukatları birlikte güçlü ve bağımsız yargının en temel unsurlarından biridir.

Adalet sadece hukukçuların omuzlarına yüklenecek bir yük değildir. Adalet ancak toplumun genelinin vicdanında yer bulduğunda gerçek anlamda yaşayacak yüce bir erdemdir. Bu sebeple yargının bilgi kirliliği içinde yıpratılmasını, avukatların ve baroların yıpratılmasını ve üstlendikleri davalardan ötürü hedef gösterilmesini, hakim, savcıların sosyal medyada hedef gösterilmesini, masumiyet karinesini hiçe sayan yaklaşım ve ithamları ve evrensel hukuk değerlerini önemsemeyen tavırları doğru bulmuyoruz.
Mesleğe başlarken ettiğimiz yemine bir kez daha bağlı kalarak bu konularda cesurca mücadele verdiğimizi ve vereceğimizi buradan bir kez daha taahhüt ediyor, Manisa Barosu olarak tüm hukuk camiamıza, meslektaşlarımıza, hakim, savcı meslektaşlarımıza, halkımıza ve adalet arayan her yurttaşımıza, gözbebeğimiz Çağdaş, Laik Atatürk Milliyetçiliğine bağlı Sosyal Hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ mize yeni adli yılın hayırlı olmasını diliyor, adalet ve hukukun üstünlüğü adına başarılı bir yıl diliyorum. ”
Manisa Barosu Soma İlçe Temsilciliği.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.